Günümüzde pek çok sütyen çeşidi bulunuyor. Balenli sütyen, bugünün çağında en sık giyilen stil olsa da tek tür değildir. Balensiz sütyen, birçok sütyen kullanıcısı için mükemmel bir seçenektir ve yeni, teknolojik olarak gelişmiş stiller dahil olmak üzere birkaç farklı tür vardır. Aşağıda, balensiz sütyenler hakkında bilmeniz gereken tüm bilgileri, bunları kim giymeli, hangi çeşitlerin mevcut olduğunu ve sütyen bedeninizi nasıl belirleyeceğinizi bulacaksınız. Ayrıca aşağıdaki görsele tıklayarak tüm balensiz sütyen modellerine de ulaşabilirsiniz.

Balensiz Sütyen Nedir?

Balensiz sütyenlere genellikle “yumuşak kap” sütyenleri denir, çünkü sert malzeme içermezler. Sütyen, tamamen çoğu kadının çok rahat bulduğu kumaştan yapılmıştır. Balensiz sütyenler genellikle daha küçük göğüse sahip kadınlar için daha uygundur, çünkü daha fazla desteğe ihtiyaç duymazlar. Ancak, bu büyük göğüse sahip birinin balensiz sütyen giyemediğini söylemek değildir. Tamamen kişisel tercihine bağlı! Balensiz sütyenler ayrıca balenli sütyenlerden daha uzun süre dayanır, çünkü kumaştan kırılabilecek veya bükülecek hiçbir tel yoktur.

Tabii ki dezavantajları var. Balensiz sütyen takarken, balenli sütyenle yaptığınız gibi aynı kaldırma ve ayrımı elde edemezsiniz. Ancak yine de konfor seviyesi balene karşı gelir.

Neden Balensiz Sütyen Takmalıyım?

Balensiz sütyenler, balenli sütyenlerle aynı mükemmel özelliklerin çoğunu sunar ancak içinde tel yoktur. Göğüsleri daha büyük olan kadınların da Balensiz seçeneklerini istediklerini biliyoruz. Konfor bantlarımıza ideal bir şekilde oturan uyum, kaymayı, sürtünmeyi ve zıplamayı önlemeye yardımcı olur.

Herkes balensiz bir sütyen takabilir. Balenli giymek isteyip istemediğiniz size bağlıdır. Aslında, balenli bir sütyenin günlük görüntüsünü sevseniz bile sütyen gardırobunuzda balensiz bir tarz isteyebilirsiniz. Hafta sonları, evin çevresinde, koşu parkurlarında veya uzun araba yolculuklarında balensiz bir sütyen kullanmak daha keyifli olacaktır. Ek olarak, cerrahi sonrası veya özel tıbbi durumlar nedeniyle tıbbi ihtiyacı olanlarda balensiz bir sütyen kullanmalıdırlar. Balensiz bir sütyen, daha doğal ve (potansiyel olarak) daha az kaldırılmış bir görünüme sahiptir. 

Balensiz Sütyen Stilleri

Balensiz sütyen çeşitleri şunları içerir:

 1. Bralet Sütyen: Bralette kelimesi genellikle balensiz sütyen ile değişimli olarak kullanılır. Genellikle, bir bralette; çok zarif, basit ve dikiş veya kalıplanmış kaplarla yapılandırılmamış balensiz bir sütyendir. Çoğu küçük / orta / büyük boy sistemi kullanılarak boyutlandırılmıştır ancak bazıları sütyen boyutlarında mevcuttur. Bralet yapan ortak markalar yalnızca özgür insanlardır.
 2. Basic (Temel): Temel balensiz bir sütyen çok pratiktir ve çoğu kıyafetle birlikte kullanımı kolaydır. Braletler günlük bir tarz olarak giyilebilse de, iç çamaşırlarının daha moda bir tarafına yaslanma eğilimindedir. Bu sütyenler bir dikişe sahip olabilir veya olmayabilir ve çoğu zaman yumuşak, kalıplanmamış bir kaba sahiptir.
 3.  Dantel: Dantel balensiz sütyen, bralette kategorisine girebilir ancak her bralette dantelden yapılmamıştır. Dantel balensiz sütyen, iç çamaşırı veya pratik eşya olarak giyilebilir.
 4. Spor sütyenleri: Spor sütyenleri genellikle balenli olmadan bulunur, ancak bu her zaman doğru değildir. Fiziksel aktivitelere katılırken balensizin serbest kalmasının bir nedeni, bükülme veya hareket halindeyken daha iyi hareket alanı sağlamaktır. Balenli olmasa bile, sıçramayı engellemek için yapı ve sert malzemeler kullanan çok destekleyici spor sütyenleri var. 
 5. Hemşirelik sütyenleri: Bu genellikle balensiz olan, ancak her zaman olmayan başka bir stildir. Bir kadın emzirirken, büstü sürekli olarak boyut ve dolgunlukta dalgalanmaktadır. Bu dalgalanma zayıf bir sutyen uyumu ve rahatsız edici bir balenle sonuçlanırsa bir soruna neden olabilir.
 6. Ameliyat sonrası sütyen: Ameliyattan sonra, özellikle meme ameliyatından hemen sonra redüksiyon, büyütme, mastektomi, lumpektomi, rekonstrüksiyon veya kaldırma için balensiz sütyen tercih edilmelidir. Ek olarak, bu kadınlar cerrahi izleri ve yaraları iyileştikten sonra balensiz sütyenleri giymeye devam etmeyi daha rahat bulabilirler. 

Balensiz sütyen ne zaman giyilir? (Ünlülerin cevapları)

 • Şahsen ben balenli sütyenlerimde harika hissediyorum. İyi uyuyorlar, harika görünüyorlar ve gerçekten rahatlar.
 • Kendi kuralımı yarattım: Sanki makyaj yaptığım zamanlarda balensiz sütyen giymekte kendimi rahat hissediyorum. Yani, çalışmak, uyumak, uzun araba gezileri, evin etrafında dolaşmak, bakkala koşmak, iyi bir arkadaşımın evine gitmek vb. Ben böyle yapıyorum, ama trendler ve zevklerimiz her zaman değişiyor. Yaşam tarzınıza uygun kombinasyonu bulun ve hoşunuza giden her şeyi giyin!
 • Spor sütyenlerinin balenli ve balensiz versiyonları olduğunu biliyor muydunuz? Balenli olanlar ve ne zaman giymeniz gerektiği dahil olmak üzere farklı spor sütyenleri hakkında her şeyi öğrenin.

Önemli sağlık notları:

 • Tabii ki, eğer bir sağlık sebebiniz varsa veya emziriyorsanız veya hamile iseniz, destekleyici bir sütyenle dolanmak, idealdir. Özellikle meme kanseri hastaları ve meme cerrahisi hastaları için yapılan bu güzel sütyenlere göz atın.
 • Balenli sütyen, doğru boyut ve stille giyilen ve kullanım amaçları için zararlı değildir.
 • Balenli sütyenlerin kansere neden olduğuna dair bir kanıt yoktur.
 • Uyumak için bir sütyen giyiyorsanız, balensiz bir sütyen giyin. Balenli sütyenlerin uyurken giyilmesi amaçlanmamıştır.