Damatlık seçimi konusunda OnlineGiyim.com editörlerinin 6 iş günü çalışması sonucunda yaklaşık 4.500 kelimelik bir başyapıt ortaya çıkarıldı. Bu makaleyi baştan sona okuduktan sonra damatlığa dair aklınızda hiçbir soru işareti kalmayacağının garantisini veriyoruz.


Damatlıkta Kravat – Fular – Papyon Seçimi

Kravat, papyon ve fuların kullanım amaçları ve yerleri farklıdır. Sizin için en özel geceniz, küçük hatalarla akıllarda kalmasın…

Kravatlar daha çok takım elbise aksesuarlarıdır. Bunun için damatlığınızda bunları tercih etmeyin. Onlar yerine hazır bağlanmış fularlar tercih etmeniz ve yaka kısımların galar olması kendinizi daha ön plana çıkartacak ve giydiğini damatlığı da daha şık bir hale sokacaktır. Fularlar daha çok yeleği ile birlikte olup isterseniz tek olarak da kullanabilirsiniz.

Fakat tek olarak yapıyorsanız aynı kravat gibi fuların uzun olmasına dikkat edin. Eğer kısa fular alırsanız peçete gibi durur. O da şık bir görüntü olmaz. Onun yerine damatlığınızda papyon da tercih edebilirsiniz. Papyon özellikle siyah olur.

Papyonun çıkışı siyahtır ama onu da istediğiniz gibi arajman yapabilirsiniz. Daha çok siyah papyonu nikahınızda, akşamki nikah yemeğinde ise fuları tercih etmeniz daha doğru bir seçim olacaktır.

Damatlığın aksesuarları daha çok gelinlik rengine göre uyum sağlaması daha şık bir görüntü sağlayacaktır. Gelinliğin rengi krem, beyaz, kırık beyaz ise damatlığın içindeki aksesuarlarında o renkte olması şık bir görüntü sağlar. Ama illa düz olacak diye bir kaide yok, onun yerine desenli motiflerle kendi giydiğiniz sade kıyafetini zenginleştirebilirsiniz.

Damatlığın Altında Nasıl Bir Ayakkabı Olmalı?

Giydiğiniz damatlığı gösteren en önemli aksesuarda ayakkabılardır. Ayakkabılarınızın rugan olması en önerdiğimiz aksesuardır.

Fakat rugan her zaman kullanılan bir ayakkabı olmadığından dolayı açma deri bir ayakkabı kullanabilirsiniz. Fakat bu ayakkabılarda bağcıklı olması en önerdiğimiz unsurdur. Bağcıklı ayakkabılar muhakkak bağcıklı kısımları çok kaygan ve ince olması gerekir ki çok fazla kaba gözükmesin. Ayakkabıda rugan olması ayna gibi parlaması demektir. Bu da giydiğiniz damatlık ile uyum sağlayacaktır. Fakat açma deri bir ayakkabıyla da kendinizi rahat hissedebilirsiniz. Muhakkak alt kısmının köseli olması, içinin deri olması ayakkabıda ayağınızı daha rahat ettirecektir. Ve giydiğiniz çorapta muhakkak ipek bir çorap olması lazım. Bunlar hepsi birbirine uyumlu olan aksesuarlardır.

Çok dar kesim bir pantolon giyiyorsanız üstte de kalabilir fakat 22-23 cm lik bir paçada üstüne döküldüğü zaman daha tatlı, daha güzel bir görüntü olacaktır. Giydiğiniz ayakkabı, eğer siyah bir pantolon giyiyorsanız siyah bir ayakkabı, Fakat krem rengi bir damatlık giyiyorsanız krem rengi bir ayakkabı daha şık olacaktır.

Damatlıkta Kol Düğmesi Nasıl Seçilir?

Damatlıkta kullanılacak kol düğmelerin bütün aksesuarlarda olduğu gibi önemi büyüktür. Yaşanacak o özel gecede en ufak ayrıntıya dikkat etmek gerekir.

Damatlıktan ayakkabıya, damatlığınızın gelinlik ile uyumuna kadar her ayrıntı göz önünde bulundurulmalıdır ve kol düğmeleri de bunlardan bir tanesidir. Kol düğmesi seçerken düğünün yapılacağı mekan ya da süslemelerde kullanılan renkler ve ışıklarda etkilidir. Kol düğmeleriniz parlayacağından dolayı uygun renkler seçmeniz bu konuda oldukça önemlidir. Ama takı törenlerinde takılan altınlar nedeniyle bir bütünlük oluşturmak için kol düğmelerinizin de altın olması ideal bir seçimdir. Kol düğmesinde, maden olarak altın, o gece nasıl altınlar tercih ediliyorsa kol düğmesinin de altın olması ayrıcalıklı bir hava katacaktır. Bunun üzerine varsa bir pırlantada işleyebiliriz. Bunun yanı sıra damadın kullanmış olduğu papyon ya da kravatın renginde, motifinde bir taş ya da sedef ya da bir işlemeli görselle uyum sağlaması açısından damada önerebiliriz.

Damatlık İle Kullanılan Aksesuarlar

Erkeğin giyeceği damatlıkta ceket pantolon dışına giyilmesi gereken beş ve altı unsurdan oluşan aksesuarlar bulunmaktadır.

Bunlardan ilki ve klasiği papyondur. Papyonun mutlaka smokinde olması şarttır. Aynı zamanda belinize kemer yerine ince, kalın ya da orta boylarda koyu renk kuşak takılır. Bunu da bedeninize göre ayarlamanız lazım. Eğer çok kilolu bir beyseniz daha geniş ve kalın bir kuşakla, ince bir bedene sahipseniz daha ince bir kuşakla aranjman yapmanız smokinde pantolonu daha iyi göstermeye faydalı olacaktır. Aynı zamanda bunu beyaz bir kuşakla da aranjman yapabilirsiniz.

Papyon yerine geniş, ince bir bantla gömleğinizi daha da şık bir hale getirebilirsiniz. Bant dışına çıktığınız zaman kravat tarzında klasik damatlık kravatı yani fuları kullanabilirsiniz. Bu fular boynunuza göre hazırlanır ve sizi yormaz. Tıpkı banttaki gibi olan arkası cırt cırtlı bu fuları rahat bir şekilde takabilirsiniz. Eğer bu modele çok klasik derseniz üst kısmı minik taşlarla süslenmiş bir fularla da kendi damatlığınızı güzel bir aranjmanla önde gösterebilirsiniz. Bunu takması çok basittir. Resimlerde ve kamerada daha şık bir görüntü sağlayabilirsiniz.

Tamamen farklı bir stil yaratmak istiyorsanız çapraz denilen aksesuarlar vardır. Bunlarla da kendinize değişik bir stil verebilirsiniz. Muhakkak gömleğinizde, duble manşetlerinde kol düğmesi olduğu zaman kendinizi daha iyi hissedersiniz. Minik bir taşla, siyah mineli bir kol düğmesi, yanlarında gümüş hatlarla da çok şık olacaksınız.

Damatlık İçin Nasıl Ölçü Alınmalı?

İyi bir damatlık edinmek için firmalara bir ay önce seçilip randevu alınması gerekir. Bir damatlıkta gereken unsurlar ceketi pantolonu papyonu kuşağı gömleği yeleği olarak ayrılır. Ufak aksesuarları ise kol düğmeleri, çorapları, pantolon askıları ve rugan ayakkabılarıdır.

İyi bir damatlık edinmek için önce seçtiğiniz firmalara gidip görüşme yapmanız gerekir. Kendi vücut ölçülerinize göre son üç senedir fit damatlıklar revaçtadır. Damatlıklarda rengini kilonuza göre de renk seçimi yapabilirsiniz. Bir ölçü bulma tekniğinde fitlik çok önemlidir. İster kilolu ister zayıf, ister orta beden olun dar kesimler fit kesimler revaçtadır. İyi bir ölçü almak için önce ceketinizin ayna denilen bölümden yatay şekilde ölçüleri almak, sonra omuz ölçüsü almak, daha sonra göğüs ölçüsüyle birlikte 3 parmak bol bırakarak, sonra tam göbek hizasından tekrar üç parmak bol bırakarak, daha sonra ceketinizin istediğiniz ölçüde boy ölçüsünü alarak, ceket ölçüsü klasikte baş parmak ölçüsüdür fakat istediğiniz gibi uzun ya da kısa olarak da aranjman yapabilirsiniz.

Sırttan ise kalçanın altı santim aşağısına gelecek şekilde ölçü almalısınız. Pantolonda ise tam göbek deliğinin altından hiç bolluk bırakılmadan ölçünüz alınmalı. Sonra basen kısmından tekrar cekette olduğu gibi üç parmak boşluk bırakılarak basen ölçüsünüz ve aldığınız bel ölçüsünün hizasından ayakkabı topuğunun altına kadar alınmalı. Gömlek içinde alacağınız ölçü boyuna tamamen oturmalıdır. Eğer bol kalırsa papyon ya da taktığını fular güzel durmaz. Tekrar cekette alındığı gibi gömlekte de aynı ölçüler alınır. Yalnız kol ölçüsüne de dikkat etmeniz lazım ki ceketten iki cm dışarı çıksın. Kollar muhakkak manşette olmalı. Kol düğmeleri takılmalıdır. Yelekte ise tekrar göğüs ölçüsü hiç boşluk bırakılmadan alınmalıdır. Yine göğüs, göbek ve yeleğin boy ölçüsü pantolon kemerine kadar gelmelidir. Bunun dışına taştığınız zaman şık durmaz. Aldığınız gömlekte de bir pens attırabilirsiniz bu şekilde fitliği yakalamış olursunuz.

Damatlık Pantolonu Nasıl Seçilmeli?

Damatlık seçerken yapılan hataların beklide başında şık olmak isterken fazla abartılı modeller seçmektir. Damatlıkta iyi bir pantolon prestijsiz olmalı. Double paça kesinlikle olmamalı. İyi bir damatlık pantolonu düz paçadır ve 22 cm den daha geniş yaptırılmamalıdır.

Fakat çok büyük bir ayak ölçüsüne sahipseniz 23-24’e kadar çıkabilirsiniz. Yandan ince şeritli olduğu zaman pantolonunuzu daha iyi gösterecektir. Fakat illaki şerit takılması şart değildir. Kilolu damat adayları için pilesiz pantolonları kullanmalarını önerirken, zayıf damat adayları için ise daha fit göstereceğinden pilesiz tercih etmelerini öneririz. Pantolonlar şeritli ise kemeri kesinlikle kullanmayın. Şeritsiz pantolona muhakkak rugan kemer almanız lazım fakat şeritli bir pantolon kullanacaksanız bordo, krem kuşaklarla kendi pantolonunuzu aranjman yapabilirsiniz.

Damatlık Gömleğinin Yakası Nasıl Olmalıdır?

Damatlıkta seçeceğiniz gömleğin yakası çok önemlidir. Gündelik hayatta kullandığınız takım elbise gömleği yakası ile düğüne gidemezsiniz.

Damatlık gömleği muhakkak ata yakalı olması şarttır. Fakat buna Milano yaka hakim yaka gömleklerle de aranjman yaka yapılmıştır. İyi bir damatlık gömleği ata yakalı duble manşetli cepsiz gömlek düğmeleri gözükmemesi gerekir. Üstlerine siyah mineli taşlarla aranjman yapabilirsiniz. Ata yakalı olan bir gömleğe papyon takmanız şarttır. Fakat hazır bağlamalı kravat tarzı fularlarla da aranjman yapabilirsiniz. Bir de dük tarzı dediğimiz fularlar vardır. Bu fularlara muhakkak yelek takılması gerekir. Gömleğin sadece ata yaka kısmı ve duble manşeti kısmı gözükmelidir.

Ata yaka bir gömleğe papyon daha şık olur. Diğer yakalara kravat tarzı fularlar daha şık olur. Yakalar normal geriye doğru gitmemeli, aşağı doğru sivri inmelidir. Bu da kendi damatlığınızı daha abiye yapacaktır.

Damatlığın İçine Yelek Giyilmeli Mi?

Damatlığın içine giyeceğiniz bir yelek, sizi bütün gece çok daha güçlü hissetmenizi sağlayacaktır.
Damatlığın içine şık bir yelekle aranjman yapabilirsiniz. Daha çok yelek rengini eşinizin gelinlik rengine uydurursanız daha şık bir görüntü elde etmiş olursunuz, resimlerde kameralarda kendinizi daha iyi ifade edersiniz. Fakat illaki bir gelinlik rengiyle değilse siyah saten bir yelek, gümüş bir yelek, isterseniz bordo, pembe, mor ile aranjman yapılabilir. Ama yeleğin mat olmamasına özen gösterin. Renk seçiminde sizin ruh halinize göre seçim yapmanız o gün kendinizi daha güçlü hissetmenizi sağlayacaktır.

Yelek seçiminde illa giydiğiniz damatlığa göre ayrım yapmanız şart değildir. Her damatlığın içine yelek şık olur ve kendinizi daha kuvvetli hissetmenizi sağlayacaktır. Yeleklerde zayıf fit bir bedene sahipseniz daha yüksek bir yelek, beş düğmeli bir yelek seçmeniz sizi şık gösterecektir. Fakat göbekli ve kısa boylu iseniz üç düğmeli bir yelek seçmeniz daha şık olacaktır. Damatlığınızda yeleği cep yapmanız klasik bir takım elbise giyme havasına sokacağından dolayı yeleklerinize abiye bir konum sağlamak için cep yapılmaz.

Damatlık İçin Uygun Ceket Nasıl Alınmalı?

Damatlık için seçilebilecek en klasik olan renk seçimi koyu renktir. Fakat siz düğününüzde açık renk krem tonlarını da seçseniz koyu renkte seçseniz, takımınızın sizin fiziğinize göre beden ayarlamaları yaptırılması çok daha önemlidir.
Giyeceğiniz takımın boyunu eğer çok kilolu bir beyseniz çok fazla uzun seçmeniz sizi şıklıktan uzaklaştıracaktır. Baş parmağınızdaki bir ceket boyu tamamen ideal bir ceket boyudur. Ceketlerde son zamanlarda üç düğmeliler modeller üstünlüğünü kaybetmiştir. Daha çok tek düğmeli arkadan tek yırtmaçlı damatlıklar revaçtadır. Ama istediğiniz gibi bir aranjman yapabilirsiniz. Eğer üstünüze göre diktiriyorsanız beden boy kesinlikle problem olmayacaktır. İyi bir provalı damatlık her şekilde üzerinizde şık duracaktır.

Nikahta farklı klasik bir damatlık daha sonra yemek bölümüne geçtiğiniz zaman daha abiye bir damatlıkta seçebilirsiniz. Özellikle defteri imzalarken klasik bir damatlık siyah papyonu, siyah taşlı gömleğiyle imzalar atıldıktan sonra yemek ya da kokteyle gittiğiniz zaman daha abiye, daha uzun daha frapan damatlıklarla kendinize aranjman yapabilirsiniz. Bu da damatlıkta klasik olan bölümü çıkartıp daha farklı bir tarz elde etmenizi sağlar.

DAMATLIĞIN RENGİNE NASIL KARAR VERİLİR?

Damatlıkta renk seçimi kişinin ruh haline göre mekanın yazlık kışlık olmasına, gelin hanımın gelinlik rengine göre seçilebilir.

İlk başta anlatmak istediğim gelinliğe göre damatlık seçimi doğru mudur? Evet doğrudur fakat tamamen beyaz bir damatlık resimlerde ve kamerada güzel çıkmaz. Onun için muhakkak renk seçiminde ceketin rengi koyu ise pantolonun rengi açık, ceketin rengi açık ise pantolonun rengi koyu olmalıdır.

Krem rengi bir ceket ile siyah pantolon çok şık durur. İçine siyah bir gömlek, kırık beyaz bir yelek veyahut siyah papyon, kremle karışık bir siyah papyon seçebilirsiniz. Damatlığınızın rengine ruh halinize göre seçebilirsiniz.
Aynı zamanda mekanınız kır düğünü ise krem renkli beyaz bir damatlıkla aranjman yapabilirsiniz.

İyi bir damatlık almak için kendi ruh halinizde çok önemlidir. Eğer çok canlı bir kişiliğe sahipseniz açık renkli damatlıklar, daha klasik bir kişiliğe sahipseniz tamamen siyah bir damatlık tercih edebilirsiniz.

Yaz ve kış aylarıyla renk seçiminde bir bağlantı yoktur. Kış günlerinde olan düğünlerde de krem rengi bir damatlık çok şık duracaktır. Ve üstüne güzel krem renkli bir kabanla kendinize güzel bir aranjman yapabilirsiniz. Yazın, yaz düğünlerinde de koyu renkli bir damatlık seçebilirsiniz. Fakat içinin aksesuarlarının açık renk olması kendinizi daha iyi ifade etmeniz açısından önemlidir.

Son üç senedir gelinlik renkleriyle uyumlu damatlıklar, yani eğer koyu bir damatlık seçiyorsanız içinin aksesuarları gelin hanıma göre seçilir hale gelmiştir. Kırık beyaz, beyaz, iç yelekler ya da papyonlarıyla da aranjman yapabilirsiniz.

SARAR DAMATLIK MODELLERİ

“Damatlık almakta ne var?” altı üstü takım elbise diyenler Sarar’ın damatlık modellerini gördükten sonra bir kez daha düşünmeli.
Gelin adayları için gelinlik ve saç ne kadar önemliyse, damat adayları için de damatlık o kadar önem taşımaktadır. Bu noktada Sarar damatlık modelleri devreye giriyor.

Bu yazımızda farklı ve kaliteli tasarımlarıyla damat adaylarının ilk adresi olan Sarar’ın damatlık modellerine göz atacağız.

Sarar bu sezon siyah ve beyazın muhteşem uyumunu mükemmel bir şekilde damatlıklara taşımış. Sarar’ın şık ve zarif damatlıkları içinde damat adaylarının gelinlerden daha çok ilgi çekeceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Eğer siz de farklı ve dikkat çeken bir damat olmak istiyorsanız. Sarar damatlık modelleri galerimize göz atmanızı tavsiye ederiz. Erkeklerin tercihi olan Sarar, damatlık modelleri ile beğeni topluyor. Damatlık arayışına çıkan evlenecek çiftlerin ilk durağı olan Sarar, bu sezon da asil ve şık damatlık modelleri ile tasarımlarını beğeniye sunuyor.

Erkek giyim sektörüne taze bir soluk veren Sarar, bazı damat modellerinde spor ve şık tasarımları, bazılarında ise asil görünümleri tercih ediyor.

Vücut şekline göre damatlık modelleri arayan damat adayları en çok Sarar modellerinde slim kesimli damatlıkları seçiyor. Slim model damatlıklar erkeklerin vücuduna tam oturduğu için en çok tercih edilen damatlık modeli.

Düğünlerde her ne kadar ikinci plana atılsa da damatlık seçiminin özenle yapılması gerekiyor. Her sezon daha da modernleşen ve yenilenen damatlık modellerinde öncülüğü Sarar damatlık modelleri yapıyor. Gelin ve damat adaylarının ilk tercihi olan Sarar damatlık modelleri, bu sezon da şık olduğu kadar asil tasarımlar ile karşımıza çıkıyor.

Gelin ve damat adayları özellikle nişan dönemi atlattıktan sonra düğün için telaşa kapılıyorlar. Damatlık seçimi yaparken hem uygun fiyatlı hem de kaliteli olmasına özen gösteriyorlar.

Sarar damatlık modelleri ile bu istediğiniz iki amaca ulaşabilir hem uygun fiyatlı hem de kaliteli bir damatlığa sahip olabilirsiniz. Sarar yeni koleksiyonunda hem iş hayatına hem de özel hayata yönelik zarif parçalara yer veriyor.

Sarar damatlık modelleri ile klasik damatlık tasarımları yerine daha farklı modeller deneyebilirsiniz. Unutmayın, düğün günü gelin kadar damadın da bir o kadar şık ve dikkat çekmesi gerekir.

Damatlık seçerken düğününüzün hangi mekanda olacağı çok önemlidir. Mekan dışında gelinliğin modeli damatlık seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biridir. En azından gelinliğin rengi ile damatlığın yeleğinin rengi aynı olmalıdır. Bu tür püf noktaları ile daha güzel damatlık seçimleri yapabilirsiniz.

Damatlık seçiminde bir önemli nokta ise, gömleğinizin seçimidir. Gömleğinizi giydiğinizde kolları ve yakası sizi sıkmamadır. Sarar damatlık modelleri bu tür sıkıntı yaratmayacak tasarımları ile sizi zor duruma sokmayacaktır.

Hangi mevsim olursa olsun, benzersiz ve asil damatlık modelleri ile Sarar her zaman damat adaylarının tercihi olmaya devam ediyor. Düğün telaşı ile ortaya ne kadar çok ayrıntı çıkarsa çıksın, nokta atışı ile Sarar damatlık modellerinden biri seçip “damatlık” telaşınıza son verebilirsiniz.

DAMATLIK MODELLERİ

Düğünlerde en dikkat çeken kısım gelinlik olarak kabul edilse de, damatlık seçmek de bir o kadar önemlidir.
Düğün için özenle seçilmiş bir damatlık, gelinlik kadar çok önemlidir. Özellikle trend olan damatlık modelleri ile tüm dikkatleri üzerinize çekebilirsiniz.

Son zamanlarda klasik siyah ve smokin damatlık modelleri yerini artık daha farklı renkli damatlık modellerine bıraktı. Damatlıklarda artık gelinlikler kadar dikkat çekmeye başladı.

Nişandan sonra düğün telaşına düşen gelin ve damat adayları mutlaka sezonun trendlerini göz önünde bulundurmalılar. Gelinliği seçimi kadar damatlığında da seçimi önemlidir. Düğünün yapılacağı mekandan tutun, düğün konseptine kadar bütün ayrıntılar damatlığın seçimini etkiliyor.

Bu yüzden damatlık seçiminde birçok püf noktası bulunmakta. Örneğin eğer gelinlik kırık beyaz renkteyse, damatlığın yeleği de kırık beyaz renginde olmalıdır.

Damatlık Nasıl Seçilir?

– Ceketinizin üzerinize tam oturmasına dikkat edin.

– Gömlek seçiminde yaka ve kolların sıkmamasına özen gösterin.

– Gömlek renginizi kırık beyaz ya da düz beyaz seçebilirsiniz.

– Pantolon seçerken içinde rahat olmaya özen gösterin. Sırf modelini beğendiniz diye rahatsızlık veren pantolonları tercih etmeyin.

Damatlık Seçiminin Püf Noktaları

– Düğününüz resmi bir şekilde otelde yapılacaksa, daha keskin hatlı damatlıklar seçmelisiniz. Bunun için smokin iyi bir seçim olacaktır.

– Eğer düğün mekanı havuz başında ya da açık havada olacaksa, keten kumaşlardan dikilmiş damatlık modelleri tercih edilebilir. Şık bir blazer ceket sizi şık ve asil gösterecektir.

LACİVERT DAMATLIK MODELLERİ

Damatlık denildiğinde ilk akla gelen renk siyah olur. Fakat siz bunu lacivert damatlık modelleri ile değiştirebilirsiniz.

Son yıllarda klasik siyah damatlık modelleri yerine gri, uçuk mavi ve lacivert renklerdeki damatlık modelleri oldukça popüler olmaya başladı.

Özellikle genç kesimin daha modern ve şık bir tarz yakalamaya çalışması ile düğünlerde lacivert damatlık modellerini daha sık görüyoruz.

Eğer klasik modellerden hoşlanmıyorsanız, yani damatlık modellerinde siyah ya da beyaz renklerini tercih etmiyorsanız, sizin için en iyi alternatif renk lacivert olacaktır.

Lacivert damatlık kombinlerini istediğiniz gibi oluşturabilirsiniz. Tabii ki de düğünde dikkat çeken bir damat olmak istiyorsanız, doğru parçaları bir araya getirmelisiniz. Damatlık seçimi yaparken mutlaka bir smokin seçmelisiniz ve bu smokin yelek ve kuşak detaylarını barındırmalı.

Damatlığınızda papyon, kuşak, kravat ve yelek parçalarını bir araya getirerek mükemmel bir uyum sağlayabilirsiniz. Bunlara ek olarak yaka ve mendil detayları ile modern bir damatlık kombininde şıklığı sağlamanız mümkün.

Damatlık Seçimi Nasıl Yapılır?

Damatlığınızı seçerken birkaç önemli noktaya dikkat etmenizde fayda var;
• Ceketin omuzlarınıza tam oturmasına dikkat edin.
• Gömlek yakası ile ceketin yakasının arası çok fazla boşluk olmamalıdır.
• Kullanacağınız mendilin kravatınız ile farklı desenlerde olmasına dikkat edin, böylece daha tarz bir görünüm elde edebilirsiniz.
• Damatlığınızda kullanacağınız kemer ile ayakkabınızın renkleri tamamıyla aynı renk olmalıdır.
• Eğer daha rahat bir kombin istiyorsanız, ceketinizi tek düğmeli olanlardan seçebilirsiniz.

DAMAT KOL DÜĞMESİ MODELLERİ

Gelinlik kadar önemli olan damatlığınızı modern kol düğmeleri ile şıklaştırın!
Bir düğünde gelinlik ne kadar önemliyse damatlığın da önemini yadsımamak gerekiyor. Özellikle damatlığa şıklık ve modernlik katan damat kol düğmelerini unutmamak lazım.

Damatlığı şık aksesuarlar ile tamamlamak yapılacak en doğru hareketlerden biri. Bunların en önemlisi ise damat kol düğmeleri modelleri. Damat kol düğmeleri damatlık ile bir bütün içinde olmalı ve doğru parçaların bir araya gelmesi gerekiyor.

Damat için kombin yaparken gömleğin, ceketin, pantolonun, papyon ya da kravatın doğru bir şekilde seçilmesi ve eşleştirilmesi çok önemli. Dikkat çekmek için sadece damatlık değil şık kol düğmeleri ile de bunu yapabilirsiniz.

Her sezon değişin trendler damatlıklarda da gelinliklerde de birçok klasikleşmiş modelleri değiştirebiliyor. Modeller değiştikçe bunlara uygun damat kol düğmeleri modelleri de değişiyor. Zaman içinde oluşan değişimlerden damat kol düğme modelleri de nasibini alıyor.

Damatlık seçiminde buna bağlı olarak damat kol düğmesi seçiminde de düğünün yapılacağı mekanın etkisi büyük olacaktır. Damatlığınızın ve aksesuarların tarzını oluştururken nasıl bir mekan seçildiğini de göz önünde bulundurmalısınız.

Böylece mekan seçimine uygun takılmış kol düğmeleri ile kusursuz bir damatlık görünümü elde edebilirsiniz. Eğer düğün zamanı ve düğün mekanı yaz sezonunda ise bisiklet formlu kol düğmelerini seçebilirsiniz. Düğün temanız “romantik” ise damat adayları damat kol düğme modeli için kalp modellerini seçebilirsiniz.

SİYAH DAMATLIK MODELLERİ

Evlilik için hazırlıklar yapılırken hep gelinlere odaklanılır. Fakat gelinlik kadar önemli bir durum ise damatlık seçimidir.

Damat adayları için damatlık seçimi de gelinlik seçimi kadar çok önemlidir. Damatlık seçerken dikkat etmeniz gereken birçok nokta var.

Kokteylde.com ailesi olarak damatlık seçerken dikkat etmeniz gerekenleri ve en modern damatlık modellerini sizin için derledik.
Gelin adayları gelinliklerini hep düşündükleri için, ne istediğini bilen bir tavırdadırlar. Fakat damat adayları daha çok denk gelebilecek modeller ile denemelerini yaparlar ve beğendiklerini alırlar.

Son sezonlarda klasik damatlık modellerinden daha farklı renklerde tasarımlar büyük markalar tarafından üretiliyor. Bu yazımızda biz klasik damatlıkları yani siyah damatlık modellerini ele alacağız.

Siyah damatlık modellerinde daha çok papyonlu damatlıklar oldukça tercih edilen bir model. Papyonlu damatlıklar ilk tercihler arasında çünkü en modern görünüm sağlayabileceğiniz tek model diyebiliriz.

Damatlık modellerinde yelekli modelleri de tercih edebilirsiniz. Bunu seçimi yaparken gelinlik ile damatlığın uyumlu olmasını mutlaka göz önünde bulundurun.

Doğru bir damatlık seçimi, damat adayının vücuduna uygun bir damatlık seçmesi ile başlar. Damatlık modellerinde hep klasik kesimler olduğu gibi bazen de farklı tarzlarda damatlık modelleri de görebilirsiniz. Bunun için vücudunuzu iyi tanımalı ve uygun olan damatlığı buna göre seçmelisiniz.

Damatlık denildiğinde elbette ki ilk akla gelen siyah damatlık modelleridir. Bu yüzden damatlık için üretilen tasarımlarda hep siyah rengi görürüz. Farklılık yaratmak istiyorsanız gri, krem vb. renklerde damatlık seçebilirsiniz. Fakat klasikleri yaşatmak adına tek seçiminiz siyah damatlık modelleri olmalı.

SMOKİN MODELLERİ

Toplantılarda, düğünlerde ve öze davetlerde erkekler tarafından mutlaka tercih edilen smokin modelleri, bu sene de şık ve asil çizgisini devam ettiriyor.

Her markada görebileceğimiz smokin modelleri, markaların koleksiyonlarında vazgeçilmez bir parça olarak karşımıza çıkıyor.

Smokin modellerinde şimdiye kadar hep siyah renk tercih edilirdi. Fakat son sezonlarda bu klasikleşmiş algı biraz daha kendini lacivert ve diğer iddialı renklere bırakmaya başladı. Özellikle kır düğünlerinde ve yaz davetlerinde erkekler tarafından beyaz ya da kırık beyaz renkte smokin modelleri tercih ediliyor.

Smokin gömlek, pantolon, yelek, bel kemeri ve ceketten oluşur. Smokin modelleri zamansız modeller olduğu için, her sezonun vazgeçilmez parçalarından biri oluyor. Tarzları nedeniyle asaleti temsil eden smokin modelleri seçiminde vücudunuza göre doğru orantılı bir model seçmelisiniz. Smokin seçiminde kumaş seçimi çok önemlidir. Hangi mevsimde kullanacağınıza bağlı olarak kumaşını da ona göre seçmelisiniz.

Eskisi gibi belli modeller ve renkler dışında sezonun trendlerine uygun daha canlı ve iddialı parçalar tercih edilmeye başlandı. Bu yüzden beylerin işi bu sezon çok da kolay değil. Yine de siyah smokinler bu sezon da yerini koruyacaklar.

Smokin Modeli Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Smokin seçiminde dikkat edilmesi gereken ve eksik kabul etmeyen önemli bir seçimdir. Çünkü katılacağınız davette veya düğününüzde sevdiklerinizin karşısında şık ve asil olmak isterseniz. Bu yüzden smokin seçiminiz kusursuz olmalıdır. Dikkat etmeniz gereken önemli detaylar vardır.

– Bunların başında eşinizin elbisesine uygun renkte bir smokin modeli seçmenizdir.

– Smokininizi seçtiniz, şimdi smokininize göre papyonunuzun büyüklüğünü belirlemelisiniz. Bu küçük ayrıntı bile çok önemlidir.
– Smokin takımınız ile birlikte kullanacağınız bel kemerinizin kumaşı, seçtiğiniz smokinin kumaşı ile uyumlu olmalıdır.

– Smokininizin üstünüze tam oturmasına dikkat edin. Böylece mükemmel bir görünüm elde edebilirsiniz.

– Smokini giydiğinizde içinde rahat olmalısınız. Sizi çok sıkan ya da çok bol gelen smokin modellerinden uzak durun.

Smokinler özel günler için tasarlandığı için bu özel günde kusursuz olmanız için yukarıdaki küçük ayrıntılara dikkat etmenizde fayda var.

EN GÜZEL DAMAT PARFÜMLERİ

Damatlar hangi parfümleri kullanmalı?
Gelin olmak bir sürü detayı içerisinde barındırırken, damatların hazırlıklarını kolay mı sandınız? Damat adaylarının süsünün kokusu olduğunu biliyor muydunuz? Düğün gününüzün koşuşturmalı, tempolu yanında kokunuzla etrafı birbirine katmaya ne dersiniz? Pek, en güzel damat parfümleri hangileri? Yine başladı bir sürü ardı arkası bitmeyen sorular, demeden önce kokunuzu keşfedin!

Koku hafızasının insan beyninde ki kalıcılığının görsellikten bile ileri boyutta olması size tuhaf gelmesin. Adeta bunu kanıtlayan bir parfüm olan Tom Ford Noir, çarpıcı ve baharatlı kokusuyla gününüze ışık saçabilir. Tabii şekerli ve baharatlı kokular size ağır geliyorsa, konu tekrar tartışılabilir; fakat bu parfümün cazibesi tartışılmaz bir gerçek. Tom Ford Noir, sıktığınız andan itibaren uzun süre kalıcılığını koruyor. Tepe notasında bergamot, mine çiçeği, kimyon ve kırmızıbiberden oluşuyor. Orta notasında ise karabiber, tuscan iris, muskat, sardunya, adaçayı, bulgar gülü bulunuyor. Alt notasına gelindiğinde de kehribar, opoponax, Endonezya paçuli yaprağı, misk, vetiver ve vanilya kokuları ile karşılaşılıyor. İddialı koku severler için ise vazgeçilmeyen bir buluşu temsil ediyor adeta.

En güzel damat parfümleri aslında saymakla bitmez ama ikinci tavsiye olarak David Hot Water var sırada. Yine iddiayı sevenler için hoş bir seçenek olan bu parfümde de ferahlık ve baharat ön planda tutulmuş. Üst notası; fesleğen, pelin otu, absent ile başlıyor. Orta notasında ise kırmızıbiberin cazibesi eşlik ediyor. Dip notasına inildiğinde de sandal ağacı, benzoini teninize karışıyor. Erkek parfümleri en çok tavsiye edilenler listesinde sıklıkla karşılanan Armani Black Code arayışınızın karşılığı olabilir. Baharatlı, fresh ve oryantal kokular arasında oldukça fazla rağbet görmesi ile de tanınır. Baştan çıkarıcı parfüm seçimlerinde de yine ilk üçte adına rastlayabilirsiniz.

Damat parfümü denildiğinde akıllara bir de Lacoste Red geliyor. Baskın kokusuyla maskülen bir tarzında vazgeçilmezi olarak tanımlanıyor. Ferah ve meyve kokuları sevenler için de ideal bir sonuç. Tepe notası, elma kokusuyla başlıyor. Orta notasına inildiğinde anasın cezbedici kokusuyla karşılanıyor. Dip notası papuçili ve beyaz misk ile noktalanıyor. Teninize uyum sağlayabilen, geniş bir çerçevesi bulunan kokulara da örnek olabilir.

BEYAZ DAMATLIK MODELLERİ

Damat adayları gelin adayları kadar beyaz olursa…
Düğün sezonu artık dört mevsim olarak değerlendiriliyor. Sadece yaz aylarında değil; kış, sonbahar ve ilkbahar mevsimlerinde de düğün yapılabilir. Düğün hazırlıkları hem kapsamlı hem de bilinçli olarak hareket edilince fazla stresi içermeden, tatlı telaşların yaşandığı bir zaman zarfı olarak görülebilir. Düğünde gelin adaylarının gelinlik kararsızlığı damat adayları içinde geçerli. Klasik bir görünümün dışına çıkmak isteyenler beyaz damatlık modelleri veya renkli damatlıkları tercih ediyor. Beyaz damatlıklarla hem nostaljik hem de klasikliğin dışında bir duruş sergilenebiliyor.

Yaz ayının rengi olduğu sanılan beyaz artık her mevsim kullanılabilir. Beyaz damatlıkla da illaki yaz düğünlerinde kullanılmıyor. Aksine kış ve sonbahar aylarında baharın ve yazın havasına bürünebilir, iç açıcı ve gösterişli bir tarza sahip olunabilir.

Beyaz damatlık modelleri farklı renk gömleklerle hareketlendirilebildiği gibi aynı zamanda da renkli ayakkabılarla da oldukça tarz bir stili ortaya çıkaracaktır.

Beyaz damatlıklar kimlere yakışır? diye bir soru aklınıza takılı kalmış olabilir. Beyaz rengin hakim olduğu damatlık pek tabii en çok esmer tenlilere yakışacaktır. Ama beyaz tenli ve sarışın bir damat adayı da farklı renk aksesuarlarla beyaz takımları tercih edebilir.

DAMAT AYAKKABISI MODELLERİ

Damatlık ayakkabıları ve yeni sezon en tarz damat ayakkabısı modelleri neler?
Düğün hazırlıklarında gelin adayları için ayrı, damat adayları için ise apayrı bir kararsızlık dönemidir. Gelinlik modelleri, damatlıklar, ayakkabılar, düğün konsepti derken bir dolu fikir birbirine karışır. Damat ayakkabısı modelleri gelinlerin ayakkabı seçiminden aslında bir adım önde bir önemliliği taşır. Bu önemde farklı ayakkabılar arasında kararsızlık yaşanmasını sağlar. Damatlık modeli ve gelinliğin detayına göre seçilebilir ve bununla beraberde ortaya çok hoş bir ahenk çıkar.

Yeni sezon damatlık modelleri iddialı renklerle değerlendiriliyor. 2014 sezonu başlangıcında ortaya çıkan moda akımı, damatlık modellerine renk kazandırmıştı. Yeni sezonda ise daha dar kesim damatlıklar ön plana çıkıyor. Dar kesimle beraber de damat ayakkabıları görsellik açısından çok daha fazla ön planda yer alıyor. Peki damatlık ayakkabısı nasıl seçilmeli? Damatlık için ayakkabı seçerken öncelik tabii ki de rahatlığı olmalı; fakat rengi, modeli de rahatlığı kadar mühim olduğu da kesinlikle unutulmamalı.

Damat ayakkabısı seçerken rahatlığına önem verilmesi tüm gece boyunca gözünüze batan bir rahatsızlığı da beraberinde getirebilir. Bu yüzden damatlık modelinizle hem uyum sağlayabilen, hem de ayrı bir tarzı temsil eden modelleri satın alabilirsiniz. Bu görünüşte iki ayrı detayı vurgulasa da aslında ayakkabının şıklığının göz önüne getirecektir. Farklı seçimler ve renkleri bir araya getirerek de bu zıtlığı yaratabilir ve aslında zıtlığın uyumu ile hoş bir görüntüye sahip olabilirsiniz.

DAMAT YELEĞİ MODELLERİ

Modern ve şık damat yeleği modelleri ile düğününüzde tüm gözleri üzerinize çekin!
Eski zamanlardan beri damatlar hep damat yeleklerini tercih etmişlerdir. Sadece ceket ile değil damat yeleği modelleri ile de damatlıklarını kombin edebiliyorlar.

Moda dünyasında da sık sık koleksiyonlarda damat yeleği modellerini görebiliyoruz. Kokteylde.com ailesi olarak damatlık kombininde damat yeleği modellerini tercih edecek damat adayları için en güzel modelleri bir araya getirdik ve püf noktaları ile dikkat etmeniz gerekenleri yazdık.

Bir erkeğin hayatının en önemli ve özel gününde şık olması çok önemlidir. Damatlık modeli seçerken mutlaka vücuduna uygun ve doğru parçaları bir araya getirmelisiniz. Özellikle damat yeleği modelleri ile vücudunuzu daha fit gösterebilirsiniz.

Şık aksesuarların yanı sıra damat yeleği modelleri ile hem modern hem şık bir görünüm elde edebilirsiniz. Büyük markaların damat adayları için çıkardıkları koleksiyonlarında da görebileceğiniz damat yeleği modelleri daha çok siyah renklerde tercih ediliyor.

Fakat siz damatlığınızın farklı olmasını istiyorsanız siyah yerine lacivert ya da açık mekan bir düğün olacaksa özellikle de yaz düğünü olacaksa krem ve kırık beyaz renginde damat yeleği modellerini seçebilirsiniz.
Özellikle lacivert damat yeleği modelleri son zamanlarda genç damat adaylarının tercihi olmaya başladı ve sezon trendi olarak birçok tasarımcının ilham aldığı bir parça oldu. Kullanacağınız damat yeleğinin yanında buna uygun olarak kol düğmeleri ve kravatınızı da uyumlu seçmeyi unutmayın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kahkül saç kimlere yakışır?

Ombre saç kimlere yakışır?

Bob saç kesimi kimlere yakışır?

Tarçın bakırı saç rengi kimlere yakışır, nasıl elde edilir?

Çikolata kahve saç rengi nasıl elde edilir?