Sütyen dünyasında pek çok farklı kategori vardır: balenli ve balensiz, destekli ve desteksiz ve tabii ki dolgulu sütyenlere karşı dolgusuz sütyenler. Bazı kadınlar sadece dolgulu sütyenleri giyerken, bazıları, özellikle de daha büyük göğüsleri olanların, kendileri için uygun olup olmadığından emin olmadığından endişe duyuyorlar.

Hiç merak ettiniz mi: dolgulu sütyen nedir? Hangi işlevi yerine getiriyorlar? Hangi avantajları var? Ve onlar benim için doğru mu?

Pekala, strese girmeyin – bu kılavuzda, dolgulu sütyenler hakkında bilmeniz gereken tüm detayları sunuyoruz.

İlginizi Çekebilir:
Sütyen Ne Kadar Sürede Değiştirilmeli?
Emzirme Sütyeni Ne İşe Yarar, Ne Zaman Alınmalı?
İlk Sütyen Ne Zaman Takılmalı?

Dolgulu sütyen nedir?

Dolgulu sütyen, astarlı kaplar içeren herhangi bir sütyeni ifade eder. Tipik olarak, bu astar ince bir köpük tabakasıdır. Bazı sütyenlerde bardakların altında daha kalın olan ve kademeli olarak tepeye doğru inceltme dereceli dolgu bulunurken, diğerlerinde bardaklar boyunca düzgün bir dolgu bulunur.

Neden dolgulu sütyen giymelisin?

Bu stil, büstünüze yuvarlak bir şekil vererek (çizgisiz bir sütyen tarafından sunulan daha doğal şeklin aksine) üstün şekillendirme eğilimindedir. Ayrıca orantısız göğüslerin daha büyük görünmesini bile sağlar.

Meme uçlarınız hakkında bilinçli hissediyorsanız, dolgulu sütyenler daha utanç verici bir şekilde rahatsızlık vermelerini önler. Bu stil hassas göğüslere sahip olanlar için mükemmel bir seçenektir, çünkü dolgu ilave bir koruma katmanı görevi görür.

İlginizi Çekebilir:
Push Up Sütyen Ne Demek ve Ne İşe Yarar?
Balenli Sütyen Nasıl Yıkanır?
Balenli sütyen ne demek, ne işe yarar? 

Dolgulu sütyen çeşitleri nelerdir?

Bazı dolgulu sütyenlerde dolum kabın içine dikilir – fakat bazıları çıkarılabilir dolgulu cepler içerir. Bu çıkarılabilir uçlar, dolgu seviyesini kişiselleştirme kabiliyeti isteyen ve push-up sütyenlerin elde ettiği görünümü tercih eden kadınlar için ideal olabilir.

Dolgulu sütyenler, farklı vücut tiplerine ve tercihlerine uyum sağlamak için çeşitli stillerde de gelir. Birçok balenli sütyen, destek ve şekillendirme karışımı sunan dolgu içerir. Bazı dolgulu sütyenler tam kapsama alanı iken diğerleri, boş kap dolgulu sütyen gibi, sadece daha az kaplıdır ve kesilmiş üst kısımlara kadar iyi çalışır.

Hangi tip dolgulu sütyen seçerseniz seçin, sadece dolgulu bir sütyenin asla göğüslerinizi ezmemesi ya da hoş olmayan topaklar ve yumrular oluşturması ya da kıyafetlerinin altında boşluk bırakmaması gerektiğini unutmayın. 

İlginizi Çekebilir:
Balenli Sütyen mi Balensiz Sütyen mi?
Balensiz Sütyen Ne Demek?

Push-up sütyen vs. dolgulu sütyen

Push-up sütyeni dolgulu sütyenden ayıran şeyin ne olduğunu mu merak ediyorsunuz?

Temel olarak tüm push-up sütyenler, dolgulu sütyenlerdir ve bir çeşit dereceli dolgulu dolgu içerir, ancak bu aynı şey oldukları anlamına gelmez. Dolgulu sütyenlerin basit bir şekilde astarlı kapları bulunurken, push-up sütyenlerin ekstra bir miktar eklenmesi için bazı ilave dolgular (tipik kapların dibinde) vardır. Push-up sütyenlerin birincil amacı, bustline’ı arttırmaktır (yarım fincan boyunda veya daha fazla), doğru boyuttaki dolgulu bir sütyen herhangi bir kütle eklemez veya göğüslerinizin olduğundan daha büyük görünmesini sağlar. Bu, onları daha büyük kap boyuna sahip olanlar dahil olmak üzere, birçok kadın vücut tipi için ideal bir seçenek haline getirir.

Artık biliyorsunuz: Dolgulu sütyen, push-up sütyenle aynı şey değildir, ancak aynı ailenin bir parçasıdır. Aslında, dolgulu sütyenler, şekillendirme, koruma ve orantılı bir görünüm de dahil olmak üzere bir dizi farklı perks sunar – sonuçta, tamamen kendi ihtiyaçlarınız için doğru stili bulmakla ilgilidir.