Erkekler aksesuar konusunda kadınlar kadar şanslı değiller. Belki de doğaları gereği zaten bu kadarı yetiyor. Fakat var olan aksesuar seçeneklerinden de en özenle seçilmesi gerekeni elbette kol saati. Bir erkeğin en dikkat çekici aksesuarı olan saat, giyimiyle uyumlu olması gerektiği için de ayrıca dikkat gerektirir. Peki, erkekler bu özel parçayı nasıl kullanmalı; hangi koluna takmalı, nasıl dikkatleri üzerinde toplamalı?

Erkekler saati hangi kola takar?

Erkekler saati hangi kola takar diye düşünüyorsanız yazımızı okumakla başlayın. Aslında günümüz modasında çok da önemi kalmasa da saatlerin kullanımı erkekler için öncelikli önem taşıyor. Zira şıklığı tamamlayan aksesuarlardan biri olan saatler, ilk anda en dikkat çekici parçaların da başında geliyor.

Saati kim, hangi kola takmalı?

Genel bir inanışa göre kol saati kadında ve erkekte farklı kollara takılır. Fakat 1790’larda insan hayatına giren kol saatleri aslında cinsiyete göre modelleri dışında çok da farklılık göstermez. Saat hangi kola takılır erkek olarak yapılan aramalarda çoğunluğun aynı cevabı aldığını görürüz. Aslında her iki cins de saati aynı kola takmalıdır.

Saat sol kola mı takılır?

En çok kullanılan el rahat olmalı

Erkekler saati hangi kola takar diye düşünüyorsanız öncelikle hangi elimizi daha çok kullandığımıza bakmamız gerekiyor. Genel olarak daha çok kullanılan el olan sağ el, rahat olması sebebiyle doğal olarak daha çok tercih edilir. Saatin sağ kola takılması da bu nedenle tercih edilmez. Zira sağ kola takılan saat sürekli kullanılan bir elde rahat ettirmeyecektir. Her yere takılma riski, çarpma riski ve düşme riskini artıracak bu yöntem, bu sebeple tercih edilmez.

“3”ün önemi

Kol saatinin kullanılmaya başlandığı yıllarda çoğu insan cep saati kullanıyordu. Cep saatlerinin kurma düğmesinin 3 rakamının hemen sağında bulunması ve bu saatlerin sık sık kurulma gereği sebebiyle sağ elle kurmak, dolayısıyla sol cepte tutma alışkanlığını geliştirmişti. Kol saatinin üretiminden sonra 3 rakamının yanında olmaya devam eden pim, saatin sol kola takılma alışkanlığının da devam etmesini sağladı.

Özellikle akıllı saatlerin çıkmasıyla, kullanım rahatlığı açısından sağ elin boş kalması gerekiyor ve bu nedenle sol kola takma ekolü giderek pekişiyor. Saat hangi kola takılır erkek olarak merak ediyorsanız ve özellikle bir isteğiniz yoksa sol kolunuza takmaya devam edebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Palazzo Pantolon Kimlere Yakışır: Kimler Giymeli?
İspanyol Paça Pantolon Kimlere Yakışır: Kilolu mu Gösterir?
Bol Pantolon Kimler Giymeli, Kime-Kimlere Yakışır?
Trençkot Nedir: Trençkot Kimlere Yakışır?
Ombre Saç Kimlere Yakışır?
Kahkül Saç Kimlere Yakışır?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...