Düğün hem gençlerin hem de ailelerin en sevinçli anlardır. Gelin olup hayallerini süsleyen bembeyaz gelinliği giymek de her genç kızın isteğidir. Kız anneleri kızlarının evlenme olayı olamadan çok önce bile çeyiz hazırlığına başlarlar. Çünkü gelin çeyiz hazırlığı uzun uğraş gerektiren bir olaydır. Özellikle yoğun el işçiliği olan gelin çeyizleri görenleri adeta büyülüyor. Ayrıca diğer kızlar ve gelinler çeyizlerini birbirini kıyaslarcasına yarışırlar. Hatta bu konu üzerine günümüzde yarışma programları bile vardır.

Örgü Çeyizleri

Örgü deyince ilk akıllara danteller gelir. Büyük ummalı bir çaba gerektiren dantellerin içine yastık yüzü, masa örtüsü, dolap örtüleri, havlu kenarları, yazma kenarları, yatak örtüsü gibi daha birçok konuları içine alır. Yatak örtüsü en ağır olanıdır ve yastık kenarları, yatak yüzü kenarları, eteklikler aynı desen ve büyüklükte olmalıdır. Bazen de yatak yüzü komple dantel örgüden yapılır. Masa örtüsü ise oldukça büyük ve geniş olduğu için genellikle küçük parçalarını örüp hepsinin birleşmesiyle oluşur. Birleşik olarak örülen masa örtüleri de vardır. Dolapların rafları, gözlü televizyon masası, sehpalar gibi yerlere koyulan kare şeklinde vitrin örgüleri vardır.

Hepsi aynı büyüklükte, aynı desen ve şekilde olacak şekilde örülür ve isteğe göre 8-10-15 gibi sayıları çoğaltılabilir. Havlu kenarları ile yazma kenarları ip numarasına göre örgü olabileceği gibi son yılların modası iğne oyası da olabilirler. Bazı yörelerde havlu, masa örtüsü, yatak örtüsü, seccade, gibi birçok yerde kullanılan örtüleri üzerindeki işlemeleri de kendileri işlerler. Yoğun el emeği göz nuru gerektiren örgü işlerinde lifler, iğnelik, bebek kıyafetleri, erkek evine verilecek hediye kazaklar, patiklerde diğer örgü çeşitleri içindedir. Yoğun el işçiliği gerektiren bu örgütlerin fiyatları ise örgütlerin ağırlığı ve büyüklüğüne göre değişir. Danteller beyaz renkli olurken patik gibi örgüler ise son derece renkli ve çiçek, lale, halı desenli gibi desenleri bulunur.

Mutfak Eşyaları

Mutfakta kullanılacak tencere, tava, tabak, kaşık bıçak çatal takımları, bardaklar, kahve fincanları, düdüklü, şekerlik, tepsi, kahvaltılık takımları, çorbalıklar gibi daha birçok mutfak eşyalarını içerir. Bunlar takım olarak alınabilirken parça olarak da alınabilirler. Bazı bayanlar çatal bıçak kaşık takımlarını gümüş olanını tercih ederler. Kendi aldıklarının yanında düğüne gelen yakınları tarafından hediye gelir. Mutfak eşyasının büyüklüğüne ve malzeme çokluğuna göre fiyatları değişir.

 Diğer Çeyizler

Bunların dışında yorganlar da gelinlerin çeyizleri arasındadır. Bu gelenek bazı yerlerde önemini yitirse de bazı yörelerde hala varlığını devam ettirmektedir. Üstündeki dikişleri büyük ustalık gerektirir ve bu yorganları diken yerler de vardır. perdeler, koltuk halı örtüleri, battaniye, yatak gibi malzemeler gelin çeyizleri arasındadır.

En Çok Tercih Edilen gelin çeyiz Modelleri ve Fiyatları

En uygun gelin çeyiz fiyatları, modelleri ve markaları burada!

Popüler Markalar Ürün Sayısı Ortalama Fiyat
Doreanse 3 101 TL – 124 TL
G&C 15 104 TL – 153 TL
Nbb 6′lı Çeyiz Takım 1 554 TL
Pierre Cardin 16 551 TL – 914 TL
Mite Love 2 278 TL
Kategoriler