Kadın ve moda denildiğinde akla ilk gelen şeyler kıyafetler, ayakkabılar, çantalar oluyor. Yeri geliyor kadınlar hoş bir görünüm için doğru kombin yapmak adına dolap başında saatlerini harcayabiliyor. Giyilen kıyafetin renginden modeline, elbiseye göre seçilecek ayakkabıya, çantaya, takıya kadar her şey dış görünüşü etkiliyor. Ufacık bir detay bile görünüşünüzde büyük değişiklikler ortaya çıkmasına yetebiliyor. Hoş bir dış görünüm için pek çok kriter var elbette. Renk uyumu da bu konudaki başlıca önemli noktalardan biri. Elbette uyum denirken birebir aynı renklerin giyilmesinden bahsetmiyoruz. Bazen en tezat renkler bile mükemmel bir uyum içerisinde görünmeyi sağlayabiliyor. İşte bu yazımızda sizlere kadınların dolaplarından eksik etmedikleri elbiselerle zaman zaman bir tutku haline bile gelebilen ayakkabıların nasıl kombinlenebileceğinden, hangi renk elbiseye hangi renk ayakkabının yakışacağından bahsedeceğiz. Fakat bundan önce hangi tip elbisenin altına nasıl bir ayakkabı tercih etmeniz gerektiğine değinelim..

Yazlık Elbiseler

Yaz aylarının vazgeçilmezleri arasında olan rahat ve tatlı görünümlü elbiselerin altına en çok düz veya hafif topuklu sandaletler ya da merdiven topuklu espadriller yakışacaktır.

Uzun Elbiseler

Günlük uzun elbiseler için yine günlük hafif topuklu veya dolgu topuklu açık bir ayakkabı, düz sandalet veya gladyatör sandalet tercih edilebilecekken, uzun gece elbiselerinin vazgeçilmezi şık bir açık topuklu ayakkabı olacaktır.

Kısa Elbiseler

Kısa günlük elbiselerle sandaletler, babetler, dolgu topuk ayakkabılar veya spor ayakkabılar, kısa gece elbiseleri ile ise açık topuklu ayakkabılar tercih edilebilir. Kısa klasik iş elbiselerine ise en çok kapalı burun ayakkabılar özellikle stilettolar veya klasik duruşlu babetler yakışacaktır.

Spor Elbiseler

Spor elbiselerin altına babet, platformlu sandalet veya spor ayakkabı en çok yakışacak modellerdir.

Gömlek Elbiseler

Spor kesimli gömlek elbiselere sandalet ve spor ayakkabı yakışırken, daha klasik kesimli gömlek elbiselere babetler ve stilettolar uyacaktır.

Hangi model elbiseye nasıl bir ayakkabı tercih edilmesi gerektiğine bir göz attıktan sonra kadınların en çok aklını kurcalayan konulardan biri olan elbiselerin altına uyum sağlayacak ayakkabı renklerini inceleyelim..

Mürdüm Rengi Elbisenin Altına Ne Renk Ayakkabı Giyilir?

Mürdüm, oldukça göz alıcı ve başlı başına yıldız bir renktir. Her türlü kıyafet modeli ile güzel görünen bu rengi uygun ayakkabı rengi ile kombinlemek de oldukça dikkat ister. Tüm kıyafet- ayakkabı uyumu konularında olacağı gibi mürdüm renk elbiselerin kombinlenmesinde de elbisenin tarzı ayakkabı rengini kısmen de olsa etkileyecektir.

Mürdüm elbise ile kullanılabilecek en uygun ayakkabı rengi öncelikle siyah olacaktır. Siyah dışında pudra rengi, mercan, turkuaz, yeşil, hardal, ekru, fildişi, bej, dore, gümüş renkte ayakkabılar da kullanılabilir. Bu noktada mühim olan elbisenin tarzıdır.

Mürdüm renk elbise yaz aylarına uygun bir elbise ise turkuaz, mercan, yeşil gibi ayakkabı tonları kullanmak daha canlı bir görünüm elde etmenize yarayacaktır. Elbette bu konuda uyum yakalayabilmek için ton seçimlerini ve ayakkabı modeli seçimini de doğru yapmalısınız.

Kış aylarında giyilecek bir mürdüm renk elbisenin altına ayakkabı bakılıyor ise daha sade tonlar seçilebilir. Siyah veya nude tonlarda ayakkabılar veya botlar kış ayları için mürdüm elbisenin altına uygun bir seçim olacaktır.

Özel gün ve gecelerde giymek üzere bir mürdüm elbise seçilecekse ayakkabı olarak da dore, gümüş, siyah, rose gold gibi renk seçenekleri değerlendirilebilir.

Mürdüm elbise tercih etmek isteyenler fakat risk almak istemeyenler veya ellerindeki renklerin elbiseyle uyum sağlayıp sağlamadığından emin olamayanların ise sıkıntısız tercih edebilecek bir renk olan siyaha yönelmeleri iyi olacaktır. Çünkü değişik modellerdeki tüm mürdüm elbiselerin altına siyah ayakkabı tereddütsüz uyum sağlayacaktır. Elbette ayakkabı modelinin de elbiseye uygun olmasına dikkat edilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Mürdüm renk elbiseleri mürdüm renk ayakkabılarla kombinlemek de mümkün olsa da boğucu bir görüntü oluşturmamak adına kullanılacak aksesuarların kontrast renklerden seçilmesine dikkat edilmelidir.

Pudra Rengi Elbisenin Altına Ne Renk Ayakkabı Giyilir?

Pudra renk, kadınların kıyafetlerde severek tercih ettiği şık, yumuşak ve zarif bir renktir. Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında elbiselerde tercih edilen pudra rengi kombinlerken bej, vizon, fildişi, ekru, beyaz, su yeşili, dore, gümüş ve nude renk ayakkabılar kullanılabilir.

Beyaz, bej, su yeşili, nude renk ayakkabılar pudra renk günlük veya klasik elbiselerle soft ve hoş bir görünüm oluştururken, dore ve gümüş renkler özellikle gece elbiselerinde şık ve dikkat çekici bir görünüm ortaya çıkmasını sağlar. Pudra renk elbise ile mor renk ayakkabı kullanılması ise enerjik ve çarpıcı bir duruş ortaya çıkarmak için oldukça etkili bir kombin oluşturacaktır.

Pudra renk elbiselerle pudra renk ayakkabılar da kullanılabilir ancak birebir aynı tonların kullanılmaması göz yormaması açısından önemlidir. Bu nedenle elbisenin tonundan bir iki ton açık veya koyu pudra renk ayakkabının seçilmesi önemlidir.

Beyaz Elbisenin Altına Ne Renk Ayakkabı Giyilir?

Beyaz renk elbise hem şık hem de sade bir görünüm katmasıyla kadınların favorileri arasındadır. Beyaz renk elbiseler pek çok ayakkabı rengi ile rahatlıkla kombinlenebilir. Siyah, su yeşili, mavi, kırmızı, pudra, mercan, gümüş, dore, bordo, kahverengi, turkuaz gibi pek çok ayakkabı rengi beyaz elbise ile uyum sağlayacaktır. Beyaz renk elbiseler ile beyaz ayakkabılar da tercih edilebilir ancak boğucu bir görüntü oluşturmamak için aksesuar ve çanta seçiminin özenle yapılması gerekmektedir.

Beyaz elbiseler için ayakkabı seçimi yapılırken elbisenin modeli de önemlidir. Günlük bir beyaz elbisenin altına dolgu topuk, sandalet, gladyatör sandalet, babet veya arkası açık küt topuklu ayakkabılar seçilebilir. Bu ayakkabı modellerinde ise kahverengi, mercan, turkuaz, yeşil, pudra renkler tercih edilebilir. Klasik elbiseler veya beyaz gece elbiselerinde ise açık topuklu ayakkabılar veya stilettolar uygun seçim olacaktır. Bu model ayakkabılarda ise siyah, kırmızı, dore, gümüş gibi şık bir hava katacak renkler tercih edilebilir.

Saks Mavisi Elbisenin Altına Ne Renk Ayakkabı Giyilir?

Saks mavisi son zamanların en trend renkleri arasında yerini almıştır. Kadınlar tarafından özellikle gece elbiselerinde sıklıkla tercih edilen saks mavisini kombinlerken dikkatli olmak gerekir. Saks mavisi elbisenin altına seçilebilecek ayakkabı renkleri siyah, beyaz, turuncu, dore, beyaz, krem, pudra, gümüş, bej, nude renklerdir.

Saks mavisi elbisenin altına yine saks mavisi ayakkabı giyilecekse aksesuar ve çantalarda farklı renkler seçilerek kombin yapılması daha doğru olacaktır.

Bordo Elbisenin Altına Ne Renk Ayakkabı Giyilir?

Elbiselerde bordo renk pek çok kadının dolabında yerini alan renklerdendir. Bordo renk elbiseler kombinlenirken siyah, gri, bej, gümüş, dore, nude renk ayakkabılar tercih edilebilir.

Bordo renk dikkat çekici bir renk olduğu için günlük elbiselerle veya iş elbiseleriyle kombinlenecek ayakkabı renkleri siyah, gri, nude, bej gibi sade renkler olmalıdır. Bordo bir gece elbisesi için ayakkabı rengi düşünülüyorsa dore, gümüş, rose gold ayakkabı renkleri oldukça hoş duracaktır. İddialı bir görünüm elde etmek isteyenler bordo renk elbisenin altına leopar desen ayakkabılar da tercih edebilirler.

Bordo kadife elbise ile şık bir görünüm yakalamak için ise altına seçilecek ayakkabı renginin sade ve yumuşak bir renk olması gerekmektedir. Bu nedenle bordo kadife elbise giyilecekse siyah, nude, bej renkleri tercih edilebilir.

Lacivert Elbisenin Altına Ne Renk Ayakkabı Giyilir?

Lacivert renk, hem günlük elbiselerin hem klasik elbiselerin hem de gece elbiselerinin temel ve vazgeçilmez bir parçasıdır diyebiliriz. Lacivert renk elbiseyi pek çok ayakkabı rengi ile kombinlemek mümkündür. Lacivert elbise altına giyilecek ayakkabı renklerini seçerken kıyafetin modeli de oldukça önemlidir.

Günlük ve klasik lacivert elbiselerle bej, taba, beyaz, buz mavisi, kahverengi, pudra, bordo renk ayakkabılar tercih edilebilir. Lacivert gece elbiseleri ile de dore, gümüş, kırmızı renk ayakkabılar oldukça uyumlu olacaktır. Lacivert renk elbise ile lacivert renk ayakkabı kullanılmak istenirse de takı ve çantalar farklı renk seçilerek hoş bir görünüm elde edilebilir.

Siyah Renk Elbisenin Altına Ne Renk Ayakkabı Giyilir?

Kadınların hem günlük hayatta hem de özel davetlerde ya da partilerde kurtarıcısı olan siyah renk elbise kıyafet dolaplarının olmazsa olmazlarındandır. Siyah, kombinlenmesi hem kolay hem de kolay olduğu kadar dikkat isteyen bir renktir.

Siyah elbise pek çok ayakkabı rengi ile güzel uyum sağlayacaktır. Siyah elbise giyilecekse en çok tercih edilen ayakkabı rengi yine siyah olmaktadır. Siyah elbise- siyah ayakkabı kombini ile hem sade hem de şık olmak oldukça kolaydır. Siyah ayakkabıdan sonra siyah elbisenin altına en çok tercih edilen diğer bir renk ise kırmızıdır. Siyah elbise- kırmızı ayakkabı kombinasyonu hem şık hem de dikkat çekici görünmenizi sağlayacaktır. Bunların dışında pudra, nude, beyaz ayakkabılar ve sarı, pembe, mavi yeşil gibi rengârenk ayakkabılarla siyah elbisenizi kombinleyebilirsiniz. Bu noktada önemli olan elbisenizin modelidir. Siyah gece elbiselerine ise siyah ve kırmızı ayakkabılar çok yakışacağı gibi dore, gümüş ve rose gold renk ayakkabılar da oldukça hoş duracaktır.

Dikkat çekici bir kombinasyon yapmak isteyenler ise siyah elbisenin altına leopar desenli veya zebra desenli ayakkabılar tercih edebilirler.

Yeşil Elbisenin Altına Ne Renk Ayakkabı Giyilir?

Yeşil renk, kadınlar tarafından en çok sevilen elbise renkleri arasında yer almaktadır. Pek çok tonu olan bu rengi doğru ayakkabı ile kombinlemek için alt tonlarını doğru bir şekilde ele almak gerekir.

Asker yeşili olarak da bilinen haki yeşil elbisenin altına kahverengi, bordo, bej, kırmızı, siyah ve dore en çok yakışacak renklerdir.

Koyu yeşil elbisenin altına seçilecek ayakkabı renginin ise yine koyu renk olması uyum açısından en iyisi olacaktır. Dolayısıyla koyu yeşil elbisenin altına siyah, bordo ve koyu kahve ayakkabı renkleri yakışacaktır.

Yeşilin en asil tonlarından olan ve pek çok kadının gözdesi haline gelen zümrüt yeşili elbiseleri kombinlerken bordo, ekru, dore, nude, hardal ve metalik tonlardaki ayakkabılar oldukça uyumlu olacaktır.

Hem günlük elbiselerde hem de abiye elbiselerde son derece güzel duran su yeşili rengi de kadınların favorilerindendir. Su yeşili elbiseleri kombinlerken pudra, lila, kırık beyaz, bej, açık sarı, açık kahve, gümüş, krem rengi ayakkabılar tercih edilebilir.

Mavi Elbisenin Altına Ne Renk Ayakkabı Giyilir?

En çok kullanılan renkler arasında yer alan mavi ve tonları, elbiselerde de sıklıkla tercih edilmektedir. Mavi renk elbiselerin altına giyilecek ayakkabılarda vizon, pudra pembesi, beyaz, bordo, taba, mor, nude renkler tercih edilebilir. Gece elbiselerinde ise dore ve gümüş ayakkabılar oldukça uyumlu olacaktır. Mavi elbiseyi kombinlemek için ayakkabı seçerken elbisenin mavisinin tonu da oldukça önemlidir.

Parlament mavi elbise giyecekseniz vizon, bej, nude, krem,  siyah, gümüş, dore ve rose gold ayakkabılar tercih edebilirsiniz.

Buz mavisi elbise giyecekseniz de pudra pembe, beyaz, bordo, nude, fildişi renk ayakkabılar oldukça uyumlu olacaktır.

Mor Elbisenin Altına Ne Renk Ayakkabı Giyilir?

Keskin ve dikkat çekici bir renk olan moru elbiselerde kullanırken altına giyilecek ayakkabı seçiminin yumuşak ve pastel renklerden yapılması hoş bir kombin oluşturacaktır. Mor bir elbise tercih edilmişse kontrast bir duruş ortaya çıkarmak adına sarı renk ayakkabı rahatlıkla tercih edilebilir. Bunun dışında mor elbisenin altına pembe, lila, turuncu, beyaz, siyah, pudra, vizon, bej, yeşil tonlarında ayakkabılar tercih edilebilir. Mor gece elbiselerinde ise dore, gümüş ve rose gold ayakkabılar son derece şık görünmenize yardımcı olabilir.

Kırmızı Elbisenin Altına Ne Renk Ayakkabı Giyilir?

Elbiselere son derece gösterişli ve iddialı bir hava katan kırmızı renk, doğru renk ayakkabılar ile kombinlendiğinde oldukça şık ve cüretkâr bir görünüm ortaya çıkarır.

Kırmızı renk elbiseler ile en çok uyum sağlayacak ayakkabı renkleri; siyah, bej, dore, füme, beyaz, açık pudra, krem, ten rengi, ve metalik renklerdir. Kırmızı renk abiyeler için ise en doğru renkler siyah, dore, gümüş ve ten rengidir.

Pembe Elbisenin Altına Ne Renk Ayakkabı Giyilir?

Kadınların çocukluk çağlarından itibaren favorisi olan pembe renk, elbiselerde sıklıkla tercih edilen renkler arasındadır. Pembe renk elbiselerle hem sade hem de zarif bir görünüm elde edebilirsiniz. Elbette elbiseyle uyum içerisinde olan bir ayakkabı rengi seçmek de oldukça önemli. Pembe renk elbiselerle kullanılabilecek ayakkabı renkleri turuncu, mor, beyaz, ekru, nude, siyah, vizon, su yeşili, lacivert, füme ve fuşyadır. Ek olarak pembe abiye elbiselerde gümüş, dore ve rose gold ayakkabılar da tercih edilebilir. Elbette pembe renk elbiseye uygun ayakkabı seçiminde pembenin tonu da oldukça önemlidir.

Toz pembe elbisenin altına giyilebilecek ayakkabı renkleri; bebe mavisi, vizon, fuşya, mor, dore, gümüş, rose gold, fildişi, nude ve bordo şeklindedir.

Pudra pembe elbisenin altına giyilebilecek ayakkabı renkleri ise; su yeşili, nude, bej, bordo, gümüş, dore ve rose gold şeklindedir.

Fuşya Elbisenin Altına Ne Renk Ayakkabı Giyilir?

Kırmızı ve mavinin karışımından oluşan, oldukça canlı ve enerjik bir renk olan fuşya elbiselere son derece dinamik bir hava katmaktadır. Fuşya canlı bir renk olduğu için bu canlılığı dengeleyecek doğru renk ayakkabıların tercih edilmesi gerekmektedir. Fuşya renk elbise ile siyah, krem, gümüş, dore, nude, pembe, bej, yavruağzı, turuncu, vizon, ekru, gri, mavi ve su yeşili ayakkabılar uyumlu olacaktır.

Nar Çiçeği Elbisenin Altına Ne Renk Ayakkabı Giyilir?

Dikkat çekici ve canlı bir renk olan nar çiçeği elbiselerde sıklıkla tercih edilen renklerdendir. Doğru renk ayakkabı ile kombinlendiğinde oldukça hoş görünümler ortaya çıkabilir. Nar çiçeği elbisenin altına giyilebilecek ayakkabı renkleri; pudra, turkuaz, gri, siyah, nude, bej, dore, rose gold ve gümüştür.

Gri Elbisenin Altına Ne Renk Ayakkabı Giyilir?

Gri elbise her dönemde rahatlıkla kullanılabilecek renkte elbiselerdendir. Elbette şık ve zarif bir görünüm için elbiseyi doğru renk ayakkabı ile kullanmak önemlidir. Gri elbise ile kullanılabilecek olan renkler; fuşya, mavi, camel, siyah, bej, pudra pembesi, beyaz, krem, füme, saks mavisi, nude, turuncu ve yeşildir. Gri gece elbiselerinde ise gümüş, rose gold, dore ve siyah renkler oldukça uyumlu olacaktır.

Sarı Elbisenin Altına Ne Renk Ayakkabı Giyilir?

Sarı renk, yaz aylarında en çok tercih edilen ve çeşitli tonlarıyla kadınlar tarafından sevilerek giyilen elbise renklerindendir. Sarı renk elbisenin uyumlu ve doğal görünebilmesi için kombinlenecek ayakkabı renklerinin doğru bir şekilde seçilmesi gerekmektedir. Sarı renk elbisenin altına; bordo, bej, nude,  pembe, buz mavisi, su yeşili, mor, siyah, beyaz, lacivert, kahverengi, taş rengi, metal renk ayakkabılar tercih edilebilir.

Krem Rengi Elbisenin Altına Ne Renk Ayakkabı Giyilir?

Sade duruşuyla kadınlara yalın bir şıklık katan krem rengi elbiseleri kombinlerken açıktan koyuya pek çok renk kullanılabilir.  Krem rengi kıyafetin konseptine göre nötr renkler, pastel renkler, canlı renkler veya koyu tonlardaki renkler uyumlu olacaktır. Buna göre krem rengi elbiselerin altına siyah, sarı, turuncu, vizon, nane yeşili, kızıl pembe, mor, gri, bej, ten rengi, altın, bakır, bronz, kahverengi, bordo ayakkabılar yakışacaktır.

Altın Sarısı / Dore Rengi Elbisenin Altına Ne Renk Ayakkabı Giyilir?

Özel gecelerin vazgeçilmezlerinden olan altın rengi elbiseler kadınlara göz kamaştırıcı, gösterişli bir şıklık katar. Ancak bu şıklığı tamamlayacak olan ayakkabıların da doğru seçilmesi gerekmektedir.  Altın sarısı / dore elbiselerin altına nude, gümüş, bej, bordo, ekru, lacivert, zümrüt yeşili, yakut kırmızısı, kahverengi tonlarında ayakkabılar yakışacaktır. Dore elbiselerin altına yine dore ayakkabı giyilebilir fakat bu şekilde aşırı ışıltılı bir görünüm ortaya çıkabilir. Bu nedenle renk olarak dore elbiseye dore ayakkabı tercih edilecekse bile ayakkabı modelinin sade olması daha doğru olacaktır.

Somon Rengi Elbisenin Altına Ne Renk Ayakkabı Giyilir?

Saflığı ve ferahlığı çağrıştıran ve ilkbahar-yaz aylarının en sevilen renklerinden olan somon rengi elbiselerde de sıklıkla kullanılan renklerdendir. Bu tatlı ve neşeli rengi kombinlerken seçilecek ayakkabı rengi de oldukça önemlidir. Yanlış bir ayakkabı seçimi ile saf ve hoş bir görünüm yerine absürt bir görüntü ortaya çıkabilir. Somon rengi elbisenin altına en çok yakışacak ayakkabı renkleri; dore, açık saman rengi, pudra, beyaz, haki yeşil, su yeşili, mürdüm, gümüş, mor, açık mavi ve çok koyu olmayan kahve tonlarıdır.

Bej Rengi Elbisenin Altına Ne Renk Ayakkabı Giyilir?

Son derece yalın ve şık bir görünüm veren bej rengi elbiseleri kombinlerken doğru ayakkabı seçimi yaparak uyumlu ve asil bir hava ortaya çıkarmak oldukça kolaydır. Bu aşamada bej elbise ile pek çok ayakkabı rengi rahatlıkla kullanılabilir. Bej rengi elbisenin altına kahverengi, siyah, beyaz, bordo, vizon, kırmızı, pudra, nude renkler kullanılabilir. Bej rengi gece elbiselerinde ise dore ve gümüş renkte ayakkabılar son derece hoş duracaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Düşük omuzlu kıyafetleri kimler tercih etmeli?

Kalem Etek Kimlere Yakışır? Kimler Giymeli?

Girlfriend Jean Ne Demek: Kimlere Yakışır?

Panço Ne Zaman Nasıl Giyilir, Kimlere Yakışır?

Trençkot Nedir: Trençkot Kimlere Yakışır?