Gerçek aşkın aksine, aynı sütyeni kullanmak sonsuza dek sürmez. Düzenli olarak giydiğiniz sütyen, doğru bakım yapılması durumunda birkaç yıl sürebilir. Ancak bunun ötesinde, iyi yapılmış bir üründe bile gerilmiş bantlara, büzülmüş kaplara ve yıpranmış dantellere bakıyor olacaksınız.

Bu, sadece bir sütyen hala iyi durumda olduğu için mutlaka onu korumanız gerektiği anlamına gelmez. Bahar giderken, iç çamaşır koleksiyonunuzu temizlemenize yardımcı olacak bazı soruları bir araya getireceğimi düşündüm.

İlginizi Çekebilir: Balensiz Sütyen Ne Demek? Avantajları Nelerdir?

Bir sütyen kalmalı mı yoksa gitmeli mi?

1. Son zamanlarda giyildi mi?

Ne kadar güzel olduğu önemli değil – iç çamaşırı çekmecenizin arkasında kalıcı olarak kaybolan bir sütyen sadece karışıklıktan ibarettir. Neden biraz faydalanacağınız bir şey yer kaplasın ki?

İç çamaşırınızın diğerlerinden daha az sıklıkta olması normaldir – örneğin, özel kıyafetler, örneğin, belli kıyafetler için ihtiyaç duyduğunuz askısız veya bel sırtlı sütyen gibi ‘solüsyon’ giysiler. Ama en son dokunduğunuzdan beri bir yıl veya daha fazla olsaydı,  gerçekten o parçayı tekrar giyecek misiniz?

İlginizi Çekebilir: Balenli Sütyen mi Balensiz Sütyen mi?

2. Üzerinizde rahat hissediyor musunuz?

Vücudumuz sürekli değişiyor, bu yüzden  düzenli bir sütyen almak için iyi bir fikir  – her altı ila on iki ayda bir iyi bir kuraldır. Bundan daha eski sütyenleriniz varsa, bedeninizin değişme ihtimali vardır ve artık uyum sağlayamayabilir.

Kötü oturan sütyen genellikle rahatsız edicidir. Bant uzatılmışsa, kayışlar omuz ağrısına neden olabileceklerinden daha fazla destek çalışması yapacaklardır. Ve bardaklar şimdi çok küçükse, sıktığını görebilirsiniz.

Uygun olan sütyenler bile zaman geçtikçe daha rahatsız edici olabilir. Tel kılıflar, ovalayan tellere yol açarak daha ince olabilir ve kayışlar omuzlarınızdan sürekli kayma noktasına kadar uzanabilir. Giymek için iyi hissettiren iç çamaşırını hak ediyorsunuz, bu yüzden bir sütyeniniz artık öyle değilse, onun değiştirmenin zamanı geldi.

İlginizi Çekebilir: Balenli sütyen ne demek, ne işe yarar? 

3. Size verdiği şekli seviyor musunuz?

Benzer şekilde, sütyenler aşınırken veya ebat değiştirdikçe ve artık onlara uymadıkça, uyumdaki fark görülebilir. Çok gevşek bir bant sadece omuz ağrısına neden olmaz. Aynı zamanda ‘sarkmaya’ yol açabilir, çünkü sütyeninizin arkası yukarı doğru sürüldüğünde ön aşağıya sarkar. Tersine, şimdi çok sıkı bir bant veya çok küçük bir bardak da sıkabilir ve giyilen kıyafetleri gösteren topaklı bir silüet yaratabilir.

Her şey sütyen ölçüsüyle ilgili değil – mükemmel bir uyum, size hala sevmediğiniz bir şekil verebilir. Tüm sütyenler farklı şekilde tasarlanmıştır ve bazıları büstün sivri bir şekle sahipken diğerleri büstünüzü daha düz veya yuvarlak hale getirmeyi amaçlar.

Sütyeniniz ruh halinizi yükseltmeli, güveninizi arttırmalı ve vücudunuz hakkında iyi hissetmenizi sağlamalıdır. 

İlginizi Çekebilir: Balenli Sütyen Nasıl Yıkanır?

4. Seni mutlu ediyor mu?

Ya da Marie Kondo’nun sözleriyle, neşe uyandırıyor mu? Bir sütyen harika bir şekilde sığabilir ve harika hissettirebilir ve ona baktığınızda mükemmel duruyor diyebiliyor musunuz? Kapak tarafında, uygun olmayan sütyenler var ama o kadar güzel ki hala onları seviyorum – ve onları giymeyi seviyorum!

Her şeyden önce iç çamaşırınız sizi daima mutlu hissettirmelidir. Uyum ve rahatlık için stilden ödün vermeyin – üçüne de sahip olabilirsiniz

İlgini Çekebilir: Push Up Sütyen Ne Demek ve Ne İşe Yarar?

Artık istemediğim sütyenlerle ne yapabilirim?

Sütyeniniz hala iyi durumda ise, en iyi seçenek onları bağışlamaktır. 

Bu yazıyı okuduktan sonra sütyeninizden herhangi birini değiştirecek misiniz?

İlgili Makaleler

İlk Sütyen Ne Zaman Takılmalı?

Emzirme Sütyeni Ne İşe Yarar, Ne Zaman Alınmalı?