Termal çoraplar ayakları çok üşüyen ya da ayaklarının üşümesini istemeyen kişilerin rahatlıkla kullanabilmesi için tasarlanmış olan bir çoraptır. Termal çoraplar ayaklar üzerinde bir kalkan sağlayarak sıcaklığın aynı kalmasına yardımcı olur. Bu çoraplar aynı zamanda kışlık çorap olarak da adlandırılır. Çorap yün ve yarı sentetik elyaf karışımından üretilir. Termal çorapların birçok farklı modeli vardır. En önemli özelliği soğuk hava ile ayak arasında bir hava boşluğu yaratarak ayakların sıcak kalmasını sağlamasıdır. Termal çorap yapımında kullanılmakta olan ipler aynı zamanda doğa sporu yapılan ekipmanlarda da kullanılmakta olan ürünlerin aynısıdır. Termal çorapların imalatı sırasında birçok farklı teknik kullanılarak üretimi gerçekleştirilmektedir.

Termal Çoraplar En Fazla Kimlere Yarar Sağlamaktadır?

Termal çorapların yapımındaki amaç hava ile ayak arasında bir bariyer kurarak yalıtım sağlamaktır. Bu sistem sayesinde ayakların üşümesi engellenmektedir. Bu durumun özellikle yarar sağladığı bazı kişilerde bulunmaktadır. Öncelikle yaşlılar için oldukça önemlidir. Çünkü ayakları çok fazla üşür ve bu nedenle de kat kat çorap giyerler. Termal çorap sayesinde kat kat giyinmelerine gerek kalmamaktadır. Çünkü ayakları sıcak durur. Termal çorap ağır hastalığı olan ve tedavi görmekte olan kişiler için de büyük rahatlık sağlamaktadır. En fazla da kanser hastaları için önemlidir. Çünkü ayaklarının üşümemesi gerekmektedir. Termal çorap sayesinde bu sorunları da ortadan kalkmaktadır. Şeker hastalarının ayakları oldukça fazla üşümektedir. Termal çorap sayesinde ayaklarının sıcak kalmasını sağlayabilmektedirler.

Mest Termal Çorap Modelleri

Termal çorapların en yeni modeli mest termal çoraplardır. Bu çoraplar dini görevi yerine getirmek amacı ile tasarlanmış olan çoraplardır. Mest termal çorap kişilerin ayak bileklerine kadar örtülmesine yardımcı olan bir ayakkabı türüdür. Termal mest abdest alma sırasında ayakların yıkanması yerine mest edilmesi ve bu kolaylığı sağlamakta olan bir sünnettir. Kışın soğuk havalarda özellikle yaşlıların tercih ettiği bir çorap türüdür. Mestin bütün özelliklerini taşımaktadır. Bu nedenle de bütün görevi yerine getirmektedir. Mest termal çoraplar bir tek mest görevini yerine getirmekle kalmayıp aynı zamanda ayakların da üşümesini engelleyerek sıcak kalmasına yardımcı olmaktadır.

Kategoriler